امتیاز {{starRate.StarValue}} از 5 از بین {{starRate.TotalVotes}} امتیازدهنده به آیا از حقایق برج ایفل در پاریس با خبرید؟
آیا از حقایق برج ایفل در پاریس با خبرید؟

کمتر کسی در دنیا پیدا می شود که برج ایفل را نشناسد؛یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری دنیا که تاریخچه ای تقریبا برابر با قدمت خود شهر پاریس دارد به طوری که طراح برج ایفل در این رابطه گفته بود: «من به ایفل حسادت می کنم زیرا او بیشتر از من مشهور است.»

گوستاو ایفل، طراح و معمار اصلی برج ایفل بود و در طول فرآیند طراحی برای خودش اتاقی در بالاترین قسمت برج درست کرد. حالا آپارتمان گوستاو ایفل، مکانی ایده آل برای داشتن یک منظره ی ۳۶۰ درجه از شهر پاریس است. امروزه آپارتمان او در بالای برج برای اتفاقات خاص یا قرار ملاقاتهای رسمی، اجاره داده می شود.

 برج ایفل در سال ۱۸۸۹ ساخته شد و دقیقا ۲ سال و ۲ ماه و ۵ روز به طول انجامید. برج ایفل از ۲ جنگ اساسی جان سالم به در برد و یکبار هم هنرمندی قلابی سعی کرد تا آن را بفروشد!

برای نقاشی این برج به مجموعا ۶۰ تن رنگ نیاز است تا نونوار شود. بد نیست بدانید که از زمان ساخت تاکنون، برج ایفل ۱۸ بار نقاشی شده است. حساب و کتاب اینکه به طور کلی چند تن رنگ صرف ظاهر این سازه عظیم شده است، با خودتان.

جالب است بدانید که این سازه قرار نبوده که دائمی و همیشگی باشد، زیرا هنرمندی به نام Lustig که بیشتر با عنوان «مردی که برج ایفل را دو بار فروخت» اعتقاد داشت این سازه بسیار سنگین است و نمی تواند پایداری لازم را داشته باشد، اما این نظر اعمال نشده و مقرر گشته تا به عنوان یک آنتن مخابراتی بسیار بزرگ از آن استفاده گردد. 

 در سال ۱۹۶۰، شهردار مونترال با رییس جمهور آن زمان فرانسه، مذاکره ای مخفیانه کرد که بر اساس آن قرار بود برج ایفل خراب شده و قطعات آن از هم جدا شود و در شهر مونترال برای نمایشگاه جهانی سال ۱۹۶۷ بازسازی شود. البته این قرارداد به هم خورد چون شرکتی که قرار بود روی این عملیات نظارت کند، نگران بود که بعد از تمام شدن نمایشگاه، دولت دوباره تلاش کند و آن را جای دیگری به جای پاریس منتقل کند.

برج ایفل نقش بسیار مهمی در نبرد Marne جنگ جهانی اول ایفا کرد. بسیاری از مردم این موضوع را نمی دانند اما برج ایفل نقش بسیار مهمی به عنوان قطعه ی انتقال رادیویی در جنگ جهانی اول بازی کرد. در طول جنگ، افسران پلیس فرانسوی می توانستند پیغام ها را با مکان های دوری مثل ویرجینیا یا آرلینگتون رد و بدل کنند. در سال ۱۹۱۴، یک فرستنده رادیویی در بالای برج قرار گرفته بود که می توانست ارتباطات آلمانی ها را ضبط کند و همین موضوع مانع رژه ی آنها در پاریس شد..

برج ایفل یکی از پربازدیدترین بناهای باستانی است که مردم برای دیدن آن پول پرداخت می کنند، این سازه در طول سال بیش از ۲۵۰  میلیون بازدیدکننده دارد.

برج ایفل چیزی حدود ۲۰ هزار لامپ روشنایی دارد که در جای جای آن چراغ کارگذاشته شده است. هر روز از موقع غروب خورشید تا ساعت ۱ صبح این چراغ ها هر ۱ ساعت یکبار به مدت ۵ دقیقه چشمک می زنند. باید اشاره کنیم که عکس گرفتن از برج در شب خلاف قانون محسوب می شود و در صورت ارتکاب، جریمه خواهید شد. برای گرفتن و یا به اشتراک گذاری هر گونه عکسی از این برج در این زمان، باید اول اجازه گرفت و حق کپی رایت را به شرکتی که این نورپردازی ها را پشتیبانی می کند، پرداخت.

جالب است بدانید که بیش از ۳۰ نسخه قلابی و کپی از برج ایفل در گوشه و کنار جهان ساخته شده اند.

برچسب ها {{item.name}}