امتیاز {{starRate.StarValue}} از 5 از بین {{starRate.TotalVotes}} امتیازدهنده به جاذبه های استانبول برای همه سلیقه‌ها
جاذبه های استانبول برای همه سلیقه‌ها

استانبول شهری است که در آن آسیا و اروپا با هم ملاقات می کنند! این شهر پر از جاذبه های گوناگون تاریخی و مدرن شگفت انگیز است. استانبول که زمانی به عنوان قسطنطنیه نامیده می شد، شهری پر از کشف فرهنگی است. از آن جا که استانبول مقصد خوبی برای خرید نیز می باشد، برخی از گردشگران تنها برای این هدف به این شهر می آیند. اما خوب است بدانید که با بازدید از جاذبه های استانبول شما به راحتی یک تجربه مهم خریداری می کنید! تجربه ای که برای همیشه خاطرات خوبش در ذهنتان خواهد ماند.

ایا صوفیه (Hagia Sophia)

ایا صوفیه سال ۵۳۷ میلادی به عنوان یک کلیسای بیزانس ساخته شد که در نوع خودش یکی از بزرگترین کلیساهای جهان می باشد و در سال ۱۴۵۳، این بنا تبدیل به مسجدی برای مسلمانان شد. امروزه ایا صوفیه هنوز هم جزو مکان هایی است که با دیدن عظمت، معماری و فرهنگی که برایتان به نمایش می گذارد، مبهوت آن می شوید.

تنگه بُسفُر یا بُسفُرُس (The Bosphorous)

این تنگه که طول آن به ۳۰ کیلومتر می رسد، نه تنها دریای مدیترانه و سیاه را به هم می رساند، بلکه دو قاره آسیا و اروپا را هم در استانبول جدا می کند. احتمالا این تنگه یکی از مهم‌ترین‌ها در جهان است که در اطراف آن از مسجدها گرفته تا خانه هایی که در ارتفاع بالا می روند، جاذبه های استانبول خود نمایی می کنند. یک سفر با کشتی های تفریحی در بسفر بسیار جذاب خواهد بود.

آب انبار قصر سلطنتی (Basilica Cistern)

در استانبول داستان های زیادی در زیر زمین رخ می دهند! تعجبی ندارد که در این شهر با این همه تاریخ جاذبه بخصوصی دیده شود که در زیر سطح شهر قرار دارد. باسیلیکا سیسترن آب انباری است که در زیر زمین قرار گرفته است. با پایین رفتن از ۵۲ پله به سازه ای وسیع می رسید که ۹۸۰۰ متر مربع مساحت ۳۳۶ ستون دارد. این مخزن قابلیت این را دارد که تا ۱۰۰ هزار تن آب را در خود نگه دارد.

پل بسفر (Bosphorus Bridge)

یکی از سه پلی که روی تنگه بسفر مشاهده می شوند، پل بسفر است که اروپا و آسیا را به هم متصل می کند. البته اخیرا این پل به شهیدان ۱۵ جولای تغییر نام داده است. همانطور که از یک پل در کشورهای بزرگ دنیا انتظار دارد، پل بفسر نیز بسیار شگفت انگیز است و به عنوان ۲۵امین پل معلق بزرگ دنیا محسوب می شود. البته با پای پیاده نمی توانید از آن عبور کنید، اما اگر برای اینستاگرامتان یک عکس عالی با پس زمینه غروب و سازه ای مدرن می خواهید، حتما قدم زنان در کنار تنگه به سمت این پل بروید.

مسجد آبی (Blue Mosque)

مسجد سلطان احمد که به خاطر کاشی های دیواری آبی‌اش به مسجد آبی شناخته می شود، جای بسیار خوبی برای عبادت است. این مسجد به دلیل معماری بسیار حیرت برانگیزش که المان های اسلامی و بیزانسی را یک جا دارد، به عنوان یکی از جاذبه های استانبول شناخته می شود. مسجد آبی تنها مسجدی در استانبول است که شش مناره دارد؛ احتمالا معمار آن درخواست altın (طلایی) و altı (شش) را اشتباه شنیده است!

پله های رنگین کمان (Rainbow Steps)

این پله های رنگارنگ را در ناحیه آرتی سیهنگر استانبول پیدا خواهید کرد. داستان شگفت انگیز در مورد چگونگی شکل گیری آنها به پله های سلارون در ریودوژانیرو شباهت دارد. حسین کوتینل، مهندس جنگلداری بازنشسته، در چهار روز این پله ها را به این رنگ های زیبا درآورده است. چرا؟ برای اینکه چیزی به مردم بدهند که لبخند بزنند. دولت محلی به شدت واکنش نشان داد و پله ها را دوباره خاکستری رنگ کرد، اما پس از خشم عمومی به زودی پله ها رنگ خود را باز پس گرفتند.

یرباتان جادسی (Yerebatan Caddesi)

ساختمان های رنگارنگ در خیابان یرباتان کادسی در منطقه تاریخی سلطان احمد، به سفرتان روح خواهد بخشید. در کنار باسیلیکا سیسترن، ایا صوفیه، رستوران ها و کافه های بی نظیر و هتل هایی که خیابان را تصاحب کرده اند، این خیابان که به معنی راهی است که به زمین فرو می رود، به قدری شور و هیجان دارد که به یکی از جاذبه های استانبول تبدیل شده اند.

ساندویچ ماهی در قایق های امینونیو (Eminönü Fish Sandwich Boats)

اگر می خواهید که یک غذای کلاسیک استانبولی را تجربه کنید، به سمت پل گالاتا بروید، جایی که قایق هایی سنتی خواهید یافت که ساندویچ ماهی می فروشند. بیش از یک قرن پیش، ماهیگیران پرآوازه، که از بسفر و دریای مرمره برای فروش اجناسشان به سمت پل می‌آمدند، شروع به طبخ ماهی و فروش آن به عنوان یک میان وعده ارزان کردند.

کاخ توپکاپی (Topkapi Palace)

کاخ با عظمت توپکاپی به خاطر سلطان مهمت ساخته شد و یکی از بهترین نمونه های معماری عثمانی است که طراحی باشکوه آن دیوارها و سقف را تزیین کرده است. این کاخ که ثبت جهانی یونسکو نیز شده است، به طور مداوم در حال انطباق با سلیقه‌های مختلف سلطان های سلطنتی بود و به همین دلیل آن را یک جاذبه منحصر به فرد تاریخی می دانند.

برج گالاتا (Galata Tower)

برج گالاتا مثل یک افسانه با کلاهی مخروطی به آسمان استانبول نفوذ می کند. این برج که ارزش تاریخی دارد یکی از جاذبه های استانبول محسوب می شود. در بالای گالاتا یک پانورامای بی نظیر از شهر منتظر شما است، همچنین یک کافه رستوران نیز برای آسودگی شما در اینجا وجود دارد.

تراموا (Trams)

در شهر بزرگی مانند استانبول، گزینه های مختلف حمل و نقل وجود دارد، اما به شما پیشنهاد می کنیم که کمی از صنعت و مدرنیزه فاصله بگیرید و یکی از ترامواهای بازسازی شده از قرن ۱۹ را در خیابان استقلال امتحان کنید. این تجربه شاید مدرن نباشد اما به شما یک حس نوستالژیک و قدیمی خوبی می دهد.

پیشنهاد ما برای شما این است که برای اینکه خاطرات خوب و دلنشینی برایتان باقی بماند در کنار پرسه زدن در فروشگاه های فوق العاده این شهر از جاذبه های استانبول نیز دیدن کنید. آن ها به شما تاریخ و فرهنگ این کشور را نشان خواهند داد.

برچسب ها {{item.name}}