کولوسئوم رم ایتالیا، بنایی شگفت انگیز از عجایب هفت گانه

همگی نام کولوسئوم (Colosseum) را شنیده‌ایم بنایی بی‌نظیر که نمادی از شکوه باستانی رم و ایتالیا است، کولوسئوم آمفی تئاتر عظیمی که برای تماشای نبرد گلادیتاتورها ساخته شد و محلی برای سرگرمی مردم روم و امپراطور بوده است. این بنا در مرکز شهر رم ایتالیا واقع است، کولوسئوم بنایی به شکل بیضی دارد و به آمفی تئاتر Flavian نیز معروف است، اگر چه در اثر زمین لرزه و سارقین سنگ اسیب دیده است، اما همچنان محبوبترین جاذبه تاریخی ایتالیا محسوب می‌شود، در ادامه مفصل به ویژگی ها و تاریخچه آن خواهیم پرداخت.

کولوسئوم به معنی جایگاه بزرگ ، در سال ۷۰ بعد از میلاد ساخته شده ، گنجایش بیش از پنجاه هزار تماشاگر را دارد ، در دوره روم باستان نبردهای خونین گلادیاتورها بر سر مرگ و زندگی صورت می گرفت که یکی از سرگرمیهای روزمره امپراطوران و اشراف روم بوده است در این بنای عظیم برگزار می شد که در این مکان هزاران گلادیاتور کشته شدند.

 کولوسئوم با داشتن معماری و مهندسی خاص و منحصر بفرد خود و همچنین گذشته‌ی بسیار جالب و شگفت‌انگیزش اکنون به عنوان نمادی برای شهرت کشور ایتالیا و شهر رم مبدل گشته است.

در زیر سازه مجموعه‌ای از اتاق‌ها و گذرگاه‌ها برای عبور حیوانات وحشی و سایر تدارکات لازم جهت راه اندازی و اجرای نمایش قرار گرفته‌است. تعداد ۸۰ دیوار به عنوان تکیه گاه برای طاق‌های گنبدی شکل، گذرگاه‌ها، پلکان و ردیف‌های صندلی، روی صحنه قرار گرفته‌است. این بنا به دلیل عبور و مرور آسان جمعیت به داخل و خارج میدان به عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی جهان شناخته می‌شود.

برچسب ها {{item}}